Bude na ně upřena speciální pozornost. Ženy z Florbalové akademie Mladá Boleslav budou v nadcházející sezóně jediným nováčkem mezi českou florbalovou elitou. Využily totiž nabídky hrát extraligu žen poté, co se Liberec rozhodl do nového ročníku nenastoupit. Tým by měly táhnout zejména odchovankyně a několik hráček se zkušenostmi z nevyšší soutěže.

„Nechceme být v extralize do počtu. Zkušenosti budou získávat nejen hráčky, ale také realizační tým nebo samotný klub. Momentálně nemáme mezi trenéry nikoho, kdo by měl s extraligou nějaké zkušenosti,“ nastínil ambice klubu generální sekretář FA Mladá Boleslav Jiří Diblík.

V základní čísti 1. ligy prohrály ženy z Boleslavi pouze jednou z 22 utkání, konkrétně v prodloužení na půdě Sokola Královské Vinohrady. Měly také nejvyšší úspěšnost střelby ze všech účastnic, téměř 23 procent.

Mezi opory nováčka by měly patřit zejména Petra Beránková, Marcela Urbanová, Marie Topolová, Kristýna Vranová nebo kapitánka Monika Žapková. „Nosit pásku pro mě znamená velkou zodpovědnost. Bude se ode mě očekávat, že bych měla tým vyhecovat a všem hráčkám pomáhat na hřišti i mimo něj,“ uvedla Žapková, která je podle Jiří Diblíka duší týmu a patriotkou celého klubu. 

Úprk opor do Tigers

Možné problémy, které by mohly mít Středočešky v nejvyšší soutěži, přiblížila bývalá hráčka Chodova Petra Beránková. „Uvidíme, jak se s tempem extraligy srovnáme, protože to je úplně jiná úroveň než první liga. Tým máme ale hodně mladý, takže bude důležité se rychle rozkoukat a postupně začít získávat body do tabulky,“ vysvětluje autorka 55 kanadských bodů z předčasně ukončeného ročníku 1. ligy a zároveň nejproduktivnější hráčka týmu. 

Florbalová akademie se ale bude muset vypořádat s odchodem některých opor. Jedná se zejména a o útočné duo Eliška Mrázková a Eliška Horáková. „Byly hodně sehrané, na hřišti jim to klapalo. K setrvání u nás jsem se je snažila přesvědčit, ale už byly rozhodnuté odejít do pražských Tigers,“ lituje dvacetiletá kapitánka Žapková. Do stejného klubu z Prahy zamířily ještě Kristýny Viktorová a Zelená. Žapková dále naopak kvituje návrat brankářky Evy Klementové. 

Soupiska prošla obměnou

Celý kádr však během uplynulé sezóny prošel podle Diblíka velkou obměnou, takže původní cíl ani nebyl postoupit, ale spíše stabilizovat soupisku. „Nakonec se tým, který se z poloviny skládal nově, dal dohromady neočekávaně rychle. Když ale sezóna skončila, byly jsme hodně nervózní, protože jsme tušily, že nějaká naděje k postupu do extraligy existuje,“ promluvil o situaci v klubu po ohlášení předčasného ukončení sezony. 

Nejvíce ale lidi z Mladé Boleslavi prý mrzí, že postup nevybojovali přímo na hřišti. I tak nebylo rozhodování po obdržení nabídky na účast v nejvyšší soutěž vůbec složité. „Situace jsme museli využít. Škoda jen, že k tomu nedošlo na hřišti za velkých emocí, které ke sportu prostě patří,“ tvrdí Diblík.

Florbalistky Mladé Boleslavi budou tak historicky prvním týmem ze Středočeského kraje, který si kdy ženskou Extraligu zahraje. Zároveň samotné město Mladá Boleslav bude mít v následujícím ročníku zástupce v obou nejvyšších tuzemských soutěžích, stejně jako Praha, Ostrava a Brno. Minulou sezónu to samé platilo ještě pro Liberec. 

Změny v kádru

Příchody: Petra Beránková (Chodov), Marcela Urbanová (Chomutov), Kristýna Vranová, Marie Topolová (obě Panthers Praha), Pavla Bárková (FBC Liberec), Barbara Livorová (Tatran Střešovice)
Odchody: Eliška Horáková, Kristýna Zelená, Eliška Mrázková, Kristýna Viktorová (vš. Prague Tigers), Markéta Žbánková (Panthers Praha), Zuzana Hájková (Start 98)