19_20221214_212502.png
18_20221214_212441.png
178_20220602_154945.jpg

Přinášíme rozhovor s Petrem Urbanem a Romanem Benešem !

Povídali jsme si s těmito dvěma pány o spolupráci mezi Florbalovou Akademií a Benátkami. Oba rozhovory najdete v článku.

Nejprve přinášíme rozhovor s Petrem Urbanem, který má na starosti tým dorostenců a nově i rozhodčí v klubu a je garantem spolupráce mezi Benátkami a Florbalovou Akademií.

Ahoj, Petře, jak ses vlastně k trénování v Akademii dostal?

Ahoj, děkuji za pozvání, za tenhle rozhovor. K prvnímu trénování v Akademii jsem se dostal v roce 2014, kdy jsme si dělali první licence, potom jsme vlastně hráli za juniory a muže v Akademii. Po zranění jsem byl nějakou dobu mimo a nyní bych se rád plně věnoval tomu, co mi tahle možnost licencí, ať už rozhodcovských, či trenérských přináší.

Jak moc si vážíš zkušenosti v podobě Kempu talentované mládeže, kde jsi působil jako kouč?

Kemp talentované mládeže, který probíhal v Kutné Hoře pod garantem Jirkou Typlem byl jedno z nejlepších v uvozovkách soustředění, které jsem zažil, protože tenhle čtyřdenní kemp mi strašně rozšířil pohled na ten florbal, na to, co je vlastně možný, když se s těmi hráči spolupracuje a pracuje tak, jak oni si představují k vzájemný spokojenosti. Určitě je tam něco, co jsme aplikovali i v našich trénincích i v naší hře. 

Ty jsi garantem projektu spolupráce mezi Benátkami a Akademií. Jak se tato spolupráce zrodila?

Tahle spolupráce se zrodila na popud toho, že v Benátkách byli kluci, kteří věkově spadali již do dorostenců, ale jelikož ti mají florbalovou Ligu volného času a ti kluci se tomu florbalu chtěli věnovat dále, tak jsme s Jirkou Diblíkem a Romanem Benešem, který je vedoucí oddílu florbalu v Sokole Benátky nad Jizerou tuto spolupráci zkusili. Od minulé sezóny jsme vlastně kluky, kteří měli zájem a chtěli hrát i nadále zapsali pod Florbalovou Akademii a takhle ta spolupráce vlastně vznikla. Pokračuje velice dobře a myslím si, že je nastavená tak, aby byla úspěšnou spoluprací do dalších dekád.

Ty máš nově na starosti rozhodčí v Akademii. Chystáš nějaké novinky?

Já osobně novinky nějakým způsobem nechystám. Český florbal se nám rozhodl ty novinky předat v podobě nějakých změn a úprav pravidel, což si myslím, že je strašně dobrý skok dopředu a moje působení koordinátora rozhodčích v Akademii bude spočívat v tom, aby byly splněny všechny náležitosti a podmínky, které vyplývají pro klub. Samozřejmě, já sám jako aktivní rozhodčí se na tom budu podílet, takže není to, že bych jim z vody vařil polévku, ale můžu jim předat vlastní zkušenosti.

Co říkáš na další spolupráci s Předvýběrem.CZ Florbal Mladá Boleslav, která tady je?

S Předvýběrem máme spolupráci skvěle nastavenou, co se týká starších žáků a dorostenců. V dorostu působí Kuba Bína a ve starších a mladších žácích působ Mára Korych. S oběma jsem v neustálém kontaktu, když my potřebujeme, tak je tam snaha o to nám pomoci. Když oni potřebují pomoci, tak se jim snažíme také nějakým způsobem pomoci. Takže tahle spolupráce je nastavená na vzájemný komunikaci a funguje velice dobře.

Jak se ti spolupracuje s Romanem Benešem, vedoucím oddílu florbalu v Sokole Benátky nad Jizerou?

Roman Beneš je úžasný člověk, je to člověk, který opravdu stojí na místě, na kterým stát má a ta spolupráce, jak jsem říkal, je nastavená úplně skvěle. Na začátku jsme měli nějaké neshody, ale společnými kompromisy jsme se dostali do bodu, kdy vlastně už jen si říkáme, co je pro ty kluky nejlepší a tím pádem oba dva dbáme na to, aby ten florbal pokračoval v Benátkách i v Mladé Boleslavi tak, abychom byli spokojení my jako kluby a kluci jako hráči.

Jak bys zhodnotil sezónu tvých dorostenců ve 2. lize?

My jsme vlastně s kluky z Benátek nastoupili do rozjetého vlaku, co se týká 2. ligy dorostu. Bylo tam na začátku strašně moc věcí, kterých jsme si byli vědomi, že musíme zlepšit. Ovšem ti kluci hráli do té doby Ligu volného času a nějaké nižší soutěže, takže to byl pro ně takový debut a myslím si, že v druhé polovině sezóny, která proběhla, tak jsme nastoupili již silnější a připravenější na ty týmy. Herně jsme byli opravdu na středu tabulky, bohužel jsme nezakončovali, dostávali jsme góly, který jsme dostávat nemuseli a v příští sezóně budeme určitě o dost lepší.

Jaké jsou tedy plány na příští sezónu?

Do další sezóny plánujeme v nastavení dorostenců a starších žáků výrazné změny, co se týče tréninkových jednotek. Minulý pátek proběhlo testování, kdy jsme zjistili, že podle baterie Českého florbalu jsme jeden z těch lepších týmů, co se týká kondiční připravenosti hráčů a dalších testovacích věcí, co jsme testovali. Budeme se snažit zlepšovat a chceme se medailově umístit. Ovšem, jestli tohle bude možné, to ukáže až čas.

Jak vidíš dále své působení v Akademii v budoucnu?

Tak já bych začal nejdříve tím, že v tuto chvíli mám trenérskou licenci C a rozhodcovskou licenci. Obě dvě tyto licence bych chtěl posouvat dál a své působení v Akademii bych chtěl vést k vyšším licencím, ať už trenérským, či rozhodcovským a rád bych náš klub pozvedl na další úrovně ve spolupráci s celým vedením klubu a hlavně se všemi holkami a kluky, kteří tu hrají. Děkuji.

Děkujeme za rozhovor.

Nyní přichází na řadu druhá část rozhovoru. Ta se týká Romana Beneše, který je předsedou oddílu florbalu v Sokole Benátky nad Jizerou.

Dobrý den, Romane, můžete osvětlit fungování florbalového oddílu v Benátkách?

Dobrý den, florbalový oddíl v Benátkách funguje pod hlavičkou Sokola. Má přes 60 členů, z toho 18 je v mužské kategorii a ostatní jsou v mládeži. Jelikož jsme Sokol, tak nerozlišujeme kvalitu hráčů, dáváme možnost hrát florbal všem. V nejmladší kategorii se kromě základů florbalu věnujeme hlavně všestrannosti. Přípravka trénuje dvakrát týdně, mladší a starší žáci trénují 3x v týdnu.

Na jaké kategorie se zaměřujete?

Zaměřujeme se na kategorii přípravek, která hraje sokolskou ligu, která má cca 8 turnajů za sezónu. Cílem je probojovat se do finále, které se hraje v Tyršově domě v Praze. Hrajeme s týmy Nymburka, Velimi, Peček a Bobnic. Dále tu máme mladší žáky, na které je největší zaměření. Ti hrají pod Českým florbalem přebor mladších žáků. A v neposlední řadě tu máme tým starších žáků, který hraje florbalovou Ligu volného času, která má dle mého názoru velmi vysokou úroveň.

Jak to vypadá s působením Sokola v Benátkách?

Sokol má v Benátkách velkou prestiž, každý měsíc pořádá nějakou akci pro město Benátky, kdy například v květnu Sokol pořádal Cestu pohádkovým lesem a již tuto sobotu běžecké závody Běh pro zdraví. Spolupráce města a Sokola je na velmi vysoké úrovni.

Chystáte nějaké nové akce?

V rámci florbalu se přípravka zapojí do některých turnajů v rámci Ligy volného času, jinak navážeme na letošní podařenou sezónu bez větších změn a novinek.

Vy působíte v Lize volného času. Co se Vám povedlo v minulé sezóně a jak vidíte sezónu příští?

V právě ukončené sezóně jsme skončili na 3. místě (pozn. red.: celkem 7 týmů), kde se hrálo ročníkově 2005 a mladší. Náš tým měl pouze 3 hráče ročníku 2006, jednoho hráče ročníku 2007 a zbytek se narodil v roce 2008. Oproti některým týmům jsme měli dosti mladý tým. Proto toto umístění beru jako velký úspěch. Příští sezóna bude o 8 týmech, připojí se ještě Nymburk a naše ambice budou minimálně obhajoba bronzu.

Jak se z Vašeho pohledu vyvinula spolupráce mezi Benátkami a Akademií?

Tuto spolupráci nám nabídnul Jirka Diblík, kdy po nějaké spolupráci Akademie a Předvýběru chtěl doplnit kádr starších žáků. Přijel se podívat na náš trénink, líbila se mu kvalita našich hráčů a já v tom viděl možnost rozvoje těchto hráčů a příležitost pro ně si zahrát ve vyšší soutěži. Domluvili jsme se na společných pátečních trénincích v Mladé Boleslavi, kdy naši hráči začali tvořit základ mužstva dorostu ve druhé lize, někteří odehráli i pár zápasů za starší žáky. Ovšem dohoda byla a stále platí, že pro naše hráče je priorita florbalová Liga volného času, tudíž v případě kolize termínů turnajů jedou hráči se mnou na turnaj florbalové Ligy volného času. V uplynulé sezóně došlo ke kolizi jednou, i zde jsme se dohodli a hráče rozdělili tak, aby se kvalitně odehrály oba turnaje. Za mne tato spolupráce funguje, což je pro hráče důležité a chci v této spolupráci nadále pokračovat. Dále bych chtěl vyzdvihnout skvělou práci Petra Urbana, který se klukům skvěle věnuje, má dobře připravené tréninky a díky němu se hráči posunuli o pořádný kus dopředu. I tady bych rád, aby tato trenérská spolupráce pokračovala i v příští sezóně.

Děkujeme i Romanu Benešovi za rozhovor.